Språk

+86-13967261180
Hjem / Nyheter / Bransjenyheter / Høy alumina isolasjonsmurstein: karakterer, termiske data og utvalgsguide
Presse og hendelser

Høy alumina isolasjonsmurstein: karakterer, termiske data og utvalgsguide

En 1200 °C batchovn kommer tilbake på nett etter en reline, og tre uker senere lyder det ytre skallet omtrent 18 °C varmere enn det gjorde ved idriftsettelse. Ingenting har sviktet. Brennerne, kontrollsløyfen og termoelementene oppfører seg alle nøyaktig som de gjorde før. Det som endret seg er foringen: et tett lag ble erstattet med en murstein som hadde en høyere alumina-figur, en høyere kaldknusingsstyrke og omtrent dobbelt så høy varmeledningsevne. På papiret så det ut som en oppgradering. Inne i ovnen oppførte det seg som en nedgradering, og gassmåleren merket det lenge før vedlikeholdsteamet gjorde det.

Det korte svaret: en isolasjonskloss med høy alumina er valgt på tre tall som beveger seg sammen - Al2O3-innhold, bulktetthet og termisk ledningsevne - og den riktige klossen er den letteste som fortsatt holder formen, volumet og styrken ved din varme ansiktstemperatur. Alumina-prosent i seg selv forteller deg svært lite om en fôr vil spare energi eller sløse med den.

Det som følger er et praktisk syn på hvordan disse klossene oppfører seg i ekte ovner: karakterene som betyr noe, tallene som vanligvis mangler i et tilbud, og sjekkene som hindrer en reline fra å bli et gjentatt kjøp.

Hva en høy alumina isolasjonsstein egentlig er

En isolasjonsstein med høy alumina er et ildfast aluminiumoksyd-silikat, dannet ved halvtørr pressing eller støping, som beholder en bevisst porøs struktur i stedet for å brennes til full tetthet. I katalogtermer ligger de nyttige kvalitetene på mellom omtrent 45 % og 75 % Al2O3, med bulkdensiteter fra omtrent 0,6 til 1,4 g/cm3 og nominelle driftstemperaturer fra 1200 °C til omtrent 1500 °C. Det plasserer dem i en annen familie enn lettvekts isolasjonsmurstein av leire, som vanligvis stopper under 46 % Al2O3, og fra tette murstein med høy alumina, som har en kapasitet på 2,4 til 2,8 g/cm3 og er konstruert for å motstå belastning og slitasje i stedet for å holde varmen inne i ovnen.

Den porøse strukturen er produktet. Porøsiteten i disse mursteinene går vanligvis fra 45 % til 70 %, og det tomrommet er det som fjerner masse, senker varmelagring og bremser ledning. En tett murstein med samme aluminainnhold er et strukturelt materiale; en porøs murstein med samme aluminainnhold er en termisk barriere. De er ikke utskiftbare, og spesifikasjonsarket bør gjøre forskjellen åpenbar før bestillingen legges inn.

Al2O3 innhold

45 % til 75 % i isolasjonsklassene. Den setter ildfasthet, volumstabilitet og motstand mot slaggingrep - ikke isolasjonsverdi.

Bulk tetthet

0,6 til 1,4 g/cm3. Denne enkeltfiguren driver varmelagring, foringsvekt og hvor raskt ovnen reagerer på en endring i settpunkt.

Servicetemperatur

1200 °C til 1500 °C. Taket er satt av bindingsfasen og av krympeatferd, ikke av aluminiumoksydinnhold alene.

Termisk ledningsevne

Typisk 0,30 til 0,60 W/m·K ved en gjennomsnittstemperatur på 350 °C. Dette er tallet som vises på drivstoffregningen hver måned.

Hvorfor porestruktur slår Alumina-tallet

Varme krysser en isolerende murstein gjennom tre parallelle ruter: fast ledning langs den krystallinske matrisen, gassledning og konveksjon inne i porene, og stråling over poreveggene. Under ca. 800 °C dominerer faststoff- og gassrutene, og porøsiteten er det som betyr mest. Over 1000 °C blir stråling en alvorlig bidragsyter, og da betyr porestørrelse like mye som porevolum - en murstein full av store åpne kanaler utstråler varme ganske effektivt, mens en murstein bygget av fine, stort sett lukkede porer sprer den.

  • Å øke Al2O3-innholdet forbedrer ildfasthet og volumstabilitet under belastning, men det reduserer ikke ledningsevnen i seg selv. En murstein med høy alumina og høy tetthet er en dårlig isolator.
  • Lukkede, jevne porer undertrykker både konveksjon og stråling. Synlige åpne porer, sprekker og lamineringer gjør det motsatte og inviterer også til gasspenetrasjon.
  • Mullitt- og korundfasene som dannes ved høyere aluminanivåer motstår krymping, som er det som holder leddstrukturen tett etter hundrevis av termiske sykluser.
  • Lav varmelagring er en separat fordel fra lav ledningsevne: et lett fôr varmer opp og avkjøles raskere, noe som forkorter syklustiden på batchovner selv når steady-state tap er uendret.

Derfor kan to klosser både bære 60 % Al2O3 og oppføre seg helt annerledes. Be om ledningsevne ved en definert middeltemperatur, og be om porestrukturen med leverandørens egne ord.

Sammenligning av vanlige karakterer side om side

Tabellen nedenfor gjenspeiler typiske katalogområder for de fire familiene som oftest er oppgitt for samme ovnsposisjon. Behandle tallene som orienteringsverdier og bekreft dem mot en batchtestrapport for den spesifikke karakteren du kjøper.

Eiendom
Leirisolasjon murstein
Høy alumina isolasjon murstein, middels klasse
Høy alumina isolasjon murstein, høy kvalitet
Tett murstein med høy alumina
Al2O3 innhold
30–46 %
48–60 %
62–75 %
75–90 %
Bulk tetthet, g/cm3
0,6–1,0
0,9–1,1
1,1–1,4
2,4–2,8
Kald knusestyrke, MPa
1,5–3
3–6
5–10
50–80
Konduktivitet ved 350 °C, W/m·K
0,25–0,35
0,35–0,45
0,45–0,60
1,20–1,60
Nominell driftstemperatur, °C
1000–1200
1300
1400–1500
1500–1700
Tabell: typiske katalogområder for de fire ildfaste familiene som vanligvis er oppgitt for samme ovnsposisjon; alltid bekrefte mot en batch testrapport.

Et raskt ord om karakternavn: leverandører bruker forskjellige etiketter for samme kropp, så det hjelper å sjekke en referanse på isolerende branntegltyper og -kvaliteter før du sammenligner to sitater linje for linje.

Lightweight Insulating Fire Bricks for High-Temperature Furnace Linings Lettvektsisolerende brannklosser for høytemperaturovnsforinger Alumina-silikat murstein med jevn porøsitet og lav varmeledningsevne, vurdert for 900–1550°C service; verifiser krymping og ledningsevne før du sammenligner tilbud. Se produkt →

Tallene som sjelden vises på dataarket

To beregninger avgjør om en foring overlever tre år eller tre måneder, og begge er vanligvis fraværende i et standardtilbud: den permanente lineære endringen etter oppvarming ved tiltenkt brukstemperatur, og konduktivitetsverdien ved en middeltemperatur nær den faktiske veggtilstanden. En murstein som krymper 1 % ved 1400 °C åpner fugene, og åpne fuger lekker varme og gass for resten av kampanjen.

Diagrammet nedenfor viser steady-state varmetap gjennom en 300 mm foring med en 1200 °C varm overflate. Lavere er bedre; den tette murveggen er referansen ved 100.

100
Tett høy alumina vegg
68
Isolasjonsmur, 1,3 g/cm3
47
Isolasjonsstein, 1,0 g/cm3 pluss backup
38
Fibermodulvegg med varmflate med høy alumina

Mønsteret er konsekvent: når det varme ansiktet er beskyttet mot krymping og kjemisk angrep, er den avgjørende faktoren hvor lite masse som sitter bak det. Legg også merke til at gapet mellom mellom- og høykvalitets isolasjonsklosser er mindre enn gapet mellom isolasjonsmurstein og den tette veggen – en nyttig påminnelse når en leverandør argumenterer for en førsteklasses karakter på aluminainnhold alene.

Hvor disse klossene faktisk brukes

Etterspørselen er konsentrert der ovner går kontinuerlig ved 1100 °C til 1400 °C og hvor skallet må holde seg kjølig nok til å beskytte strukturen og menneskene rundt den. Fordelingen nedenfor gjenspeiler en typisk blanding på tvers av ovns- og ovnsbyggprosjekter.

  • 28 % — glass, keramikk og ovnsforinger
  • 24 % — metallurgiske og varmebehandlingsovner
  • 16 % — kjemiske og petrokjemiske prosessvarmere
  • 12 % — forbrennings- og miljøanlegg
  • 12 % — elektronikk og ny materialbehandling
  • 8 % — laboratorie- og forskningsovner

I glass og keramikk sitter teglsteinen vanligvis som en varm overflate bakket av et lettere isolasjonslag. Ved varmebehandling brukes det oftere som et mellomlag mellom et tett arbeidsfor og et fiberteppe. Ved forbrenning og kjemisk service gjør alkali- og kloridangrep aluminainnhold og lav åpen porøsitet til prioritet fremfor ledningsevne, fordi en mislykket varm overflate fjerner enhver termisk fordel i løpet av uker.

Utvalg og tilbakebetaling: en praktisk sekvens

Arbeid gjennom disse trinnene i rekkefølge. Å hoppe over trinn tre er den vanligste og dyreste feilen.

  1. Fiks vaktpunktet. Hot-face temperatur, atmosfære, alkali eller slagg eksponering, og om ovnen sykluser daglig eller går kontinuerlig.
  2. Velg tetthet først, aluminiumoksyd deretter. Velg den letteste mursteinen som overlever brukspunktet, og bekreft deretter at Al2O3-nivået er tilstrekkelig for kjemisk motstand.
  3. Krev den permanente lineære endringen. Spør etter verdien ved den faktiske driftstemperaturen. Et mål på ±0,3 % eller bedre er en rimelig målestokk for isolasjonskvaliteter.
  4. Match styrke til belastning. En 3 MPa murstein er fin i en bakket bane; det er ikke greit som et ustøttet spenn i en høy vegg.
  5. Design fôret som lag. Hot face, isolerende kurs, fiber backup. Hvert lag har en temperaturgrense og grensesnittene må holde seg under den.
  6. Kjøp etter tegning, ikke etter beskrivelse. Dimensjonstoleranse og fugetillegg avgjør hvor tett den ferdige veggen faktisk er.

Ved tilbakebetaling, kjør regnestykket i kilowatt-timer i stedet for i mursteinspris. Ta en 4 m3 batchovn ved 1200 °C som bærer rundt fire tonn tett foring. Flytting av varmeflaten til en 1,0 til 1,1 g/cm3 isolasjonsstein og bakside med fiber fjerner godt over ett tonn foringsmasse. Hvis det trimmer 45 minutter fra hver oppvarming og ovnen går to sykluser om dagen, er energisparingen per måned betydelig i forhold til den beskjedne premien på mursteinen. Tilbakebetaling i ett eller to kvartaler er realistisk i de fleste tariffmiljøer; det nøyaktige tallet avhenger av din lokale energipris og syklusprofil.

Ceramic Fiber Heating Module Block for Electric Resistance Furnaces Keramisk fiber varmemodulblokk for elektriske motstandsovner Fiberbasert elektrisk varmemodul med innebygd motstandstråd, brukbar til 1300°C og bygget for jevn ovnstemperatur, rask oppvarming og enkel installasjon. Se produkt →

Merknader om installasjon, vedlikehold og samsvar

De fleste for tidlige feil i isolasjonsforinger er installasjonsproblemer snarere enn materialproblemer. Noen få vaner hindrer de fleste av dem.

  • Hold mørtelfuger tynne, typisk 1 til 2 mm, og bruk en mørtel tilpasset mursteinens aluminiumoksydnivå slik at fugen ikke krymper raskere enn mursteinen.
  • Tillat kontrollert ekspansjon. Som en arbeidsfigur, la det være omtrent 1,5 til 2 mm ekspansjonsgodtgjørelse per meter vegglengde og gjenta det i hjørnene.
  • Tørk sakte ut. En trinnvis oppvarmingsplan som holder på 120 °C og 350 °C fjerner gjenværende fuktighet før fôret blir bedt om å utføre.
  • Registrer skalltemperaturer på faste punkter etter hver kampanje. En avdrift på 15 til 20 °C over noen måneder er det tidligste signalet om at det varme ansiktet har begynt å krympe eller sprekke.
  • Hold et dokumentert inspeksjonsintervall. Ildfast inspeksjon er normalt knyttet til anleggets sikkerhetsrutine for trykkbeholdere eller ovner, og journalene er det revisorer ber om.

Ved overholdelse, be om kvalitetssystemet bak sertifikatet i stedet for sertifikatet alene – en leverandør som arbeider etter et anerkjent kvalitetsstyringssystem og, der det er relevant, en europeisk samsvarsmerking, vil normalt kunne levere testdata på batchnivå om tetthet, styrke og endring av gjenoppvarming. Avhendingsregler for brukt ildfast materiale varierer også fra region til region; brukt aluminiumoksyd-silikatmateriale håndteres generelt som inert industriavfall, men bekrefter lokalt før en rivningskampanje. Hvis et fôrproblem trenger en teknisk second opinion, produsentens teknisk støtte kanal er vanligvis raskere enn et uavhengig laboratorium.

Compound Fiber Module Block for Industrial High-Temperature Furnace Linings Sammensatt fibermodulblokk for industrielle høytemperaturovnsforinger Ferdigstøpt blokk av helfiber med innebygde ankre, lav varmeledningsevne, lav varmekapasitet og lav tetthet for industrielle ovnsforinger med høy temperatur. Se produkt →

Høy alumina isolasjon murstein er et enkelt produkt med en komplisert kjøpsbeslutning bak seg. Alumina-figuren selger mursteinen; tettheten, konduktivitetskurven og ettervarmekrympingen avgjør om foringen betaler seg selv. Få disse tre på tilbudet, insister på lagdesignet, og neste reline vil dukke opp i energirapporten som en besparelse i stedet for som en 18 °C overraskelse på skallet.

Anbefalte artikler
  • Hva er hovedproblemene med aluminiumsilikatfiberplater?

    Introduction: Aluminiumsilikatfiberplatemateriale er for tiden et isolasjonsmateriale med høy ytelse. Aluminiumsilikatfiberplater har utmerkede egenskaper som lav vekt, l...

  • Hva er egenskapene til aluminiumsilikatfiberplater?

    Introduction: Ildfaste aluminiumsilikatfiberprodukter lages ved selektiv prosessering av pyroksen, høytemperatursmelting, blåsestøping til fibre, størkningsstøping og...

  • Hva er strukturen til keramisk fiberplate med høy alumina?

    Introduction: 1 、 Formet keramisk fiber ovnsfôr for keramisk fiberplate med høy alumina Den formede keramiske fiberovnsforingen av keramisk fiberplate med høy al...

KONTAKT OSS